Články

Nedávno som sa vrátil k nášmu staršiemu článku o srnčej ruji z roku 2010. Bolo pre mňa fascinujúce zaspomínať si na tie časy, kedy som ešte nemusel v živote riešiť skoro nič okrem fotenia. Samozrejme, odvtedy sa veľa vecí zmenilo, ale jedna vec ostala nezmenená. Nadšenie pre fotenie srnčej ruje.


Rybárik riečny je jeden z najkrajších u nás žijúcich vtákov. V posledných rokoch sa nám ho podarilo bližšie spoznať, keď sme potichu čakali s fotoaparátom pri vode. Počas desiatok hodín pozorovania sme nahliadli do príprav na hniezdenie, videli sme ako šikovne dokáže loviť, ale naučili sme sa aj rozpoznať jeho pískanie a spozorovať ho vďaka tomu aj v nových lokalitách. V tomto článku sa chceme podeliť o zážitky aj fotky.


Vďaka svojmu nezameniteľnému vzhľadu patrí dudok chocholatý medzi exotické klenoty našich lesov. Žltohnedé, často až do oranžova sfarbené perie na hlave vytvára typický chochol, ktorého pierka sú zakončené čiernymi fliačkami. Krídla sú čiernobiele a v porovnaní s telom dudka sú pomerne veľké. Dudky lietajú často nízko nad zemou a typický je ťažkopádny, vlnovitý štýl letu...


Bol koniec zimy, sneh sa v nižších oblastiach už roztopil a odkryl tak polia, ktoré poskytovali potravu pre zver. Tak, ako každý víkend, sme sa aj v toto sobotné ráno rozhodli ísť s bratom fotiť. Vytipovali sme si miesto na kraji repkového poľa kadiaľ sa ráno zvykla vracať srnčia zver z pastvy. Podľa predpovede počasia sme mali mať dobrý vietor a jasnú oblohu - ideálne podmienky na fotenie.


Krakľa belasá (Coracias garrulus) je jeden z najfarebnejších vtákov, akého môžeme v našej prírode stretnúť. Nie je to však len sfarbenie, ktorým vyniká. Krakľa je vďaka svojim univerzálnym loveckým schopnostiam “stroj na potravu”, ktorý sa pomýli iba málokedy. Veľa ľudí o tomto zaujímavom vtákovi v živote nepočulo a keď im poviete slovo “krakľa”, budú sa prekvapene pozerať, o čom to hovoríte...


V posledných rokoch sa medzi fotografmi prírody vedú vášnivé diskusie o hodnote fotiek zvierat chovaných v zajatí. Názory rozdeľujú fotografov na dva hlavné tábory. Na jednej strane stoja tí, čo pokladajú fotku divého zvieraťa za rovnako hodnotnú ako fotku zvieraťa ochočeného. Oproti nim stoja fotografi, pre ktorých sú okolnosti vzniku fotky podstatnejšie a nepozerajú sa len na výslednú fotografiu. Na ktorej strane stojíme my?


Vlky boli pre nás odjakživa tajomnými a záhadnými stvoreniami. Ich spôsob života nás priťahoval, no na druhej strane sme vedeli, že stretnúť ich vo voľnej prírode je s našimi možnosťami takmer nemožné. V okolí Bratislavy totiž nežijú a širší okruh bol pre nás vzhľadom na náš vek nedostupný. Až v posledných rokoch, kedy sa naše možnosti na cestovanie zlepšili, sme začali pomýšľať na vysnívané stretnutie s Duchmi lesa.


Október je mesiac, kedy sa život danielej zveri na niekoľko týždňov dramaticky zmení. Pre daniale totiž prichádza obdobie ruje. Samce začnú byť nervózne a sťahujú sa na tradičné rujoviská, kam za nimi prichádzajú danielky a celé divadlo sa začína...


Veľa fotografov fotí s kratšími, zato svetelnejšími objektívmi. Príkladmi by mohli byť objektívy 300/4, 200/2,8 či 300/2.8. Na fotografovanie wildlife však tieto ohniská často nestačia. Mnohí z nás preto zvažujú kúpu telekonvertoru. Telekonvertor je jednoduchý optický člen, ktorý sa zvyčajne umiestňuje medzi telo a objektív.


... Kubko Mrocek je práve žiakom 6. triedy na základnej škole. Je celkom obyčajným chlapcom. Baví ho kresliť. Cíti však, že nie je úplne ako ostatní jeho kamaráti. Čas trávi rád aj sám, často premýšľa. S ostatnými si však veľmi dobre rozumie, dobre s nimi vychádza, je kamarátsky. Jeho brat, Filip, je o necelé dva roky mladší. Povahou sa od neho líši vo viacerých aspektoch. Na rozdiel od svojho staršieho brata, ktorý mu je takmer vo všetkom vzorom, je to malý nezbedník. Stále živý, neposedný. Títo mladí chlapci nemajú skoro nikdy nič na práci.