Ohrozený v modernej krajine
Dudok patrí po krakli belasej k ďalšiemu druhu, ktorý u nás stráca svoje prirodzené prostredie. Činnosťou človeka a moderným poľnohospodárstvom prichádza o biotopy, na ktorých by našiel dostatok potravy aj vhodné miesta na hniezdenie. K postupnému úbytku hniezdiacich párov v strednej Európe prispieva aj fakt, že dudky sú sťahovavé a zimné mesiace trávia v Afrike a v Ázii, kde sú často vo veľkom počte legálne aj nelegálne lovené miestnymi obyvateľmi.

Rodinný typ
Dudky obľubujú presvetlené lesíky, ktoré priamo nadväzujú na trávnaté porasty, kde žije množstvo hmyzu. Tieto biotopy v ideálnom prípade vznikajú pastvou zvierat, vďaka čomu tráva nedorastá do veľkej výšky a na truse dobytka má dobré podmienky pre život veľké množstvo hmyzu. Práve v takýchto miestach si dudky najradšej hľadajú vhodnú (stromovú) dutinu, v ktorej odchovajú svoje mláďatá. Na vajciach sedí samica, ktorej samček prináša potravu. Po vyliahnutí mláďat ich spočiatku kŕmi len samica, no rýchlo sa pridáva aj samček.

Dudok chocholatý alebo dudok nechocholatý?
Typickým znakom dudka je jeho chochol na hlave. Tento chochol však dudok nenosí roztiahnutý ani zďaleka po celý čas. Pri bežnom love alebo počas letu je vejárovitý chochol schovaný. Do plnej parády ho dudok roztvára napríklad keď je vzrušený alebo počas toku, keď chce zapôsobiť na opačné pohlavie. Roztvoriť ho môže aj v prípade nebezpečenstva, kedy sa snaží prípadného predátora zastrašiť.
Článok má 63 komentárov
Pridať sa do diskusie